Prvosienka aurikula,

  resp. uvádzaná aj ako primula x pubescens,

vytvára ružice listov, ktoré sú mäsité, zelenej až sivozelenej farby, niekedy akoby pomúčené. Rastlinky dorastajú do výšky cca 10 - 15 cm.

Kvitne na jar, najmä v mesiacoch apríl - máj, niekedy opakuje svoje kvitnutie aj počas jesene (v septembri, v októbri).

Existuje veľké množstvo farebných kombinácií jej kvetov: napr. ružová, hnedá, fialová, žltá, oranžová, červená, biela. V strede kvetu je oko, ktoré je pokryté bielym alebo krémovožltým povlakom. Kvety môžu byť jednoduché, žíhané, plné.

Mali ste možnosť vidieť ich, keď kvitnú? Vedeli ste, že v Anglicku sa im dokonca špeciálne venujú a vystavujú ich na kvetinových výstavách v špecializovaných divadlách, organizujú súťaže a náučné prednášky, ako dopestovať čo najkrajšie rastliny s množstvom kvetov?

                          Pestujem cca 160 kultivarov prvosienky aurikuly, z toho 99 plnokvetých kultivarov. Chcete vidieť aspoň niektoré z nich? Ak som vo Vás vzbudila záujem o ne, pozrite si ich vo fotogalérii. :-) 


O pestovaní aurikul 

Aké stanovisko si vyžaduje primula aurikula?

Primula aurikula obľubuje polotienisté a chladnejšie miesta. Vhodné je vysadiť ju do záhonov medzi nižšie trvalky, do skalky, vhodným miestom je tiež priestor pod listnatými stromami.

Ranné a večerné slnko znáša dobre, na slnečnom úpale však trpí. Nemá rada prílišné sucho ani vlhko, dlhodobé premokrenie substrátu môže viesť k zahnívaniu až uhynutiu jej dužinatých korienkov.


Starostlivosť ohľadom vlhkosti substrátu, v ktorom je primula aurikula vysadená.

  • MAREC - JÚN: dbať o to, aby bol substrát vlhký, ale nie je premokrený, nie preliaty vodou.
  • JÚL - AUGUST: mierne zalievať, takmer suchý substrát.
  • SEPTEMBER - OKTÓBER: substrát má byť vlhký, nie premokrený.
  • NOVEMBER - FEBRUÁR: takmer sucho - v prípade, ak ich pestujete v kvetináčoch a zimujete v nevykurovanom skleníku. Rastlinky vysadené vonku mi v poriadku prezimovali aj pod snehovou prikrývkou :-)